Harnesses and Harness Accessories
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (29)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (6)
- (2)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (5)
- (26)
- (5)
- (2)
- (96)
- (1)
- (20)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (93)
- (59)
- (31)
- (13)
- (2)
- (3)
- (11)
- (36)
- (7)
- (4)
- (75)
- (4)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (49)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
| Style | Vest |
|---|---|
| D-Ring Location | Back, Front |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ XP Construction Style Positioning Harness
The design incorporates a single piece of material that wraps around you in the shape of an X, for the ultimate in no-tangle donning and comfortable security. Its 3-D mesh lining allows moisture to evaporate and cool air to circulate throughout the padding, which is removable and washable.
| Capacity (English) | 420 lb. |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Weight (English) | 6.4 lb. |
| D-Ring Location | Back |
| Buckle Style | Quick Connect |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-Sala™ ExoFit NEX™ Vest-Style Positioning/Climbing Harness
For comfort, security and no-tangle donning.
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Vest-Style Retrieval Harness
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Vest-Style Retrieval Harness features an aluminum back, shoulder D-rings, locking quick connect buckle leg straps, and comfort padding
| Product Type | Vest-Style Retrieval Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Weight (English) | 4.3 lb. |
| D-Ring Location | Back, Shoulder |
| Buckle Style | Duo-Lok™ Quick Connect |
| Webbing Material | Repel™ Polyester |
| Weight (English) | 5.5 lb. |
|---|---|
| Material | Polyester Webbing |
| D-Ring Location | Back, Front, Side |
3M™ DBI-SALA™ Suspension Trauma Safety Straps
3M DBI-SALA™ Suspension Trauma Safety Straps attache to most harnesses
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Comfort Vest-Style Climbing Harness
Designed to help elevate employees safety and comfort.
| Weight (English) | 3.65 lb. |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.1, ANSI Z359.3, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
| D-Ring Location | Front |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ Vest-Style Retrieval Harness
Back and shoulder D-rings, quick connect buckle leg straps, built-in comfort padding
| Tensile Strength (English) | 6000 lb. |
|---|---|
| Product Type | Vest-Style Retrieval Harness |
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Color | Blue |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Material | Polyester |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Tower Climbing Harness
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Tower Climbing Harness features aluminum back and front D-rings, belt with pad and side D-rings, seat sling with suspension D-rings, locking quick connect buckle leg straps, and comfort padding.
| Product Type | Tower Climbing Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Weight (English) | 9.7 lb. |
| D-Ring Location | Back, Side, Front, Suspension |
| Buckle Style | Duo-Lok™ Quick Connect |
| Webbing Material | Repel™ Polyester |
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Cross-Over Style Positioning and Climbing Harness
Back, front and side D-rings, pass-thru buckle leg straps.
| Style | Full-body vest |
|---|---|
| D-Ring Location | Back, Side |
| Style | Full body |
|---|
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Tower Climbing Harness
Aluminum back and front D-rings, belt with pad and side D-rings, seat sling with suspension D-rings, locking quick connect buckle leg straps, comfort padding.
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Construction Style Positioning/Climbing Harness
Provide the freedom and confidence to function at your maximum potential when speed and efficiency are project requirements. 3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Construction Style Positioning/Climbing Harness is designed using materials that last.
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Vest-Style Harness
Aluminum back D-ring, locking quick connect buckle leg straps, comfort padding.
| Tensile Strength (English) | 6000 lb. |
|---|---|
| Product Type | Vest-Style Harness |
| Color | Gray |
| Weight (English) | 4 lb. |
| Material | Repel Polyester |
| D-Ring Location | Back |
| Webbing Material | Repel™ Polyester |